LDO NEMA14 36mm Round Pancake Motor LDO-36STH20-1004AHG(XH)
Sale Sold out
Tax included. Shipping calculated at checkout.
Brand: LDO Motors
Features:
  • Up to 180C. Motor runs significantly cooler then 17mm versions.
  • Step Angle: 1.8 degrees
  • Shaft Diameter: 2.5mm (integrated 10 tooth gear)
  • Rated Current: 1A
  • Wiring: Included - 1 Meter - Integrated - Teflon wire rated to 200C - JST XH Terminated
  • IMPORTANT: Each motor is serialized for authenticity and to prevent fraudulent returns.
model number: 36STH20-1004AHG
Part Number: 36STH20-1004AHG
Details: This High Temperature rated NEMA 14 stepper motor offers a 1.8 degree step angle and high torque with a 20mm body length. For use in environments up to 180C.
Electrical Specification:
Phase Number: 2
Rated Voltage:DC 2.1V / Phase
Phase Resistance: 2.1x(1±15%)Ohm
Step Angle:1.8° ± 5%
Rated Current: DC 1.0A / Phase
Phase Inductance: 1.6x(1±20%) mH
Detent Torque: 5 mN-m REF
Holding Torque: 100mN-m MIN
Rotate Direction: ACBDA CW
HI-POT: AC600V/1mNA/1S
Rotor Inertia: 16 g-cm2 REF
Insulate Resistance: 100Mohm(DC500V)
Insulation Class: Class H 180°C